Hatay Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı

İçindekiler

  Hatay Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı

  Bakan Uraloğlu: Hatay Havalimanı’nda iniş kalkışlı seferlerin başlaması itibari ile gerçekleştirilen 16 seferde 4 bin 349 kişi seyahat etti


  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kahramanmaraş merkezli depremde gördüğü hasar sonucu pisti kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nda oluşan hasarların giderilmesi ile 29 Mart itibarı ile tam kapasite olarak hizmet vermeye başlandığını aktardı. Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nda yapılan çalışmaların ivedilikle yürütüldüğünü ve yolcu trafiğine açmak için gerekli tüm onarımların yapıldığına işaret ederek, olası bir başka deprem yaşanması durumunda pistin zarar görmemesi için yüksek ve geçirimsiz bir dolgu üzerine yenileme çalışmasının yapıldığının altını çizdi. Uraloğlu, “29 Mart itibarıyla Hatay Havalimanı’nda karşılıklı uçuşları başlattık. Sadece 9 günde yapılan 16 uçuşta 2 bin 237’si giden yolcu, 2 bin 112 gelen yolcu olmak üzere toplam 4 bin 349 kişi havalimanımızdan seyahat etti” dedi.


  Hatay Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı

  “Hatay Havalimanı’na 3 bin metre uzunluğunda pist yapılıyor”

  Depremin hemen ardından yapılan çalışmalar kapsamında depremde hasar alan 3 bin metre uzunluğundaki pistin 2 bin 82 metrelik kısmının geçici onarımlarla tahliye, insani yardım gibi uçuşlara ve yolcu uçakları için yalnızca gidiş seferlerinde yolcu taşınabildiğini hatırlatan Uraloğlu, “İyileştirme çalışmaları yapılana kadar uçuş emniyetini teminen 22 pist başına yapılacak inişlerde direkt yaklaşma prosedürü iptal edilmiş, turlu yaklaşma prosedürü uygulanabilmekteydi” diye konuştu.


  “Bazı seferler olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi”

  Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nda depremin ardından sadece boş iniş dolu kalkışa müsaade edildiğini, zemin güçlendirmeleri ve pist onarımları sonrasında dolu iniş dolu kalkış için gerekli kriterleri sağladıklarını belirterek, “Depremde gördüğü hasar sonucu pisti kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı’nı ekiplerinin hummalı çalışması sonucu mart sonu itibariyle uçuşlara hazır hale getirdik. Uçuşu başlattığımız günden itibaren günlük 3 sefer olmak üzere toplam 30 tarifeli sefer planlaması yapılmasına rağmen bazı seferler olumsuz hava koşulları nedeniyle havayolu şirketleri tarafından iptal edildi” ifadelerini kullandı.

  Etiketler

  Hatay Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı Yorumlar - 0

  Yorum Ekle

  Sorunuz var mı ?

  İletişim Kurun: Sorularınız, önerileriniz veya işbirliği teklifleriniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.