“Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla”

İçindekiler

  “Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla”

  Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı vatandaşlar ev sahibi olabilmek için yeni arayışlara girdi. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam arsa sahiplerinin müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade etti. Arsa payı ile alınan hisselerdeki risklerin çok olduğuna dikkat çeken Akçam, “Vatandaşlarımız konut alayım derken evdeki bulgurdan da olmasın” dedi. Birçok firmanın kampanyasını takip ettiklerini ifade eden Akçam, “Türkiye ve KKTC’de arsa payı karşılığı ev sahibi olmak isteyenlere firmalar çeşitli fırsatlar sunduklarını iddia ediyor. Biz ise vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla. Henüz tarihi belli olmayan teslim sözlerine sözlü olarak inanılmaması, tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isteriz” dedi.


  “Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla”

  “Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmesin”

  Gayrimenkul sektöründe yaşananların ve yüksek fiyat artışları ev sahibi olmak isteyenleri başka seçeneklere yönlendirdiğini belirten Akçam, “Türkiye ve KKTC’de arsa sahibi olan insanların müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade eden Akçam, “İnsanların daha ucuza konut sahibi olmanın yollarını aramalarını çok iyi anlıyorum ama bunun da birçok riskinin olduğunu akıllarından çıkarmasınlar. Zaten bu konuda da firmalarla yaşadıkları sorunlardan dolayı vatandaşlar odamıza şikâyetlerde bulunuyor” diye konuştu.

  Olası risklere değinen Akçam, “Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok olduğundan dolayı teslim tarihi sözlü olarak ifade edilen hiçbir sözleşmeye kesinlikle imza atılmasın.  Sözleşme yapılırken ise tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına kesinlikle dikkat edilsin. Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmemesi gerekir. Mutlaka bir hukukçudan destek alınmalı veya odamızla irtibata geçilebilir. Tapu mutlaka aranmalı, köklü firmalar öncelikle tercih edilmelidir. Daire getirili arsaları almak isteyen vatandaşlarımız imzaladıkları sözleşmeleri çok dikkatli bir şekilde kontrol edip imzalamalı” ifadelerini kullandı.


  “Noterden verilen vekaletnameler çok dikkatli okunmalı”

  En önemlisinin ise arsa paylama şekliyle konut edinmek için noterden verilen vekaletnamelerin çok dikkatli okunması gerektiğine dikkat çeken Akçam, bu noktada da kesinlikle bir avukattan destek alınması gerektiğinin altını çizdi. Müteahhit ya da yüklenicinin arsa sahibi paylaşımındaki oranı artırdığı zaman kendi paylarına düşecek dairenin payını da artıracaklarına dikkat çeken Akçam, “Bu nedenle müteahhit ya da yüklenicinin alacakları daire sayısı ve oranı da yükselmektedir. Bundan dolayı verilen vekaletnamelerde mutlaka proje de konut veya sözleşmeden kaynaklanan tüm oran artışlarına, yükselen oranda ortak olması ibaresi konulması önem arz ediyor” dedi.


  “Firmalar sebepsiz zenginleşme yaşıyor”

  Birçok firmanın bu amaçla piyasada olduğuna değinen Akçam, “Odamıza bu tür firmalarla sorun yaşayanlardan çok fazla şikâyet geldiği için biz de bu şekilde kampanyalar düzenleyen firmaları takip ediyoruz. Birçoğunun tutamayacağı sözler verdiklerine şahit oluyoruz, çünkü verdikleri sözlerin gerçekleşmesi şu anki piyasa koşullarına göre çok zor. Bu tür firmalar hem vatandaşları mağdur ediyor hem de bu şekilde organizasyonları yapan kişi veya firmalar sebepsiz bir zenginleşme yaşıyor” diye konuştu.


  “Acilen yeni tedbirlere ihtiyaç var”

  Akçam, arsa sahiplerinin, ucuz konut hayali kurarken tam olarak hangi risklere evet dediklerinin de farkında olması gerektiğini tekrar hatırlatarak şunları söyledi: “Arsa tedariki ile birleşerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bu haklı talebinin istismar edilmemesi ve ellerindeki birikimlerin de heba olmaması için mutlaka acilen yeni tedbirlere ihtiyaç duyuluyor. Umuyoruz ki devlet yetkilileri bu konuyla ilgilenecek.”

  Etiketler

  “Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla” Yorumlar - 0

  Yorum Ekle

  Sorunuz var mı ?

  İletişim Kurun: Sorularınız, önerileriniz veya işbirliği teklifleriniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.