Türkiye’de sağlık hizmet ihracatı 2,3 milyar dolara yükseldi 

İçindekiler

  Türkiye’de sağlık hizmet ihracatı 2,3 milyar dolara yükseldi 

  Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2023 yılı sonunda ülkeye gelen sağlık turisti sayısı 1,4 milyon kişi oldu

  Ticaret Bakanlığı tarafından, Türkiye’de gelişen sağlık turizmi ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Ülkemiz, 2022 yılı sağlık hizmeti ihracatında 1,9 milyar dolar elde etti. 2023 yılı sonunda ise ülkemize gelen sağlık turisti sayısı 1,4 milyon kişi, sağlık hizmet ihracatımız ise 2,3 milyar dolara yükseldi. Ticaret Bakanlığı olarak, sağlık seyahatlerinin hızla yaygınlaştığı günümüz dünyasında, küresel rekabet ortamından fark yaratarak, ülke ekonomimizdeki sağlık turizminin katma değerini artırmak, firmalarımızın uluslararası pazarlara açılarak, rekabet gücünü artırıp markalaşma yönündeki faaliyetleri destekleniyor” denildi.


  İhracat yapan firmalara destekler %281 arttı

  Ticaret Bakanlığı tarafından, 2023 yılında sektör temsilcileri tarafından organize edilen 12 adet ticaret ve alım heyetinin desteklendiği belirtilen açıklamada, “Berlin ve Londra’da gerçekleştirilen sektörün önde gelen 2 fuarına milli katılım organizasyon gerçekleştirildi. Ayrıca yine dünyanın en önemli turizm fuarlarına milli katılım organizasyonu gerçekleştirilerek, sektör temsilcilerinin katılım sağladığı 6 adet HİSER projesi destek kapsamında olup, 7 marka TURQUALITY kapsamında, 7 markaya ise Markalaşma programı kapsamında destek veriliyor. Ticaret Bakanlığı tarafından, sağlık hizmetleri ihracatı sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza 2023 yılında sağlanan destekler ise yüzde 281 artışla 733 milyon TL seviyesine yükseldi” denildi.


  ‘Heal in Türkiye’ web portalında başvurular artıyor

  Açıklamada, “Ticaret Bakanlığı destekleriyle hayata geçen ve Türkiye’nin sağlık turizmi sektöründeki markasının ve bu markaya bağlı bir tanıtım stratejisinin görünür yüzü olan Heal in Türkiye’ web portalında, günümüz itibariyle sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren 175 kurum yer almakta ve portalda yer almak için yapılan başvurular her geçen gün artıyor. Türkiye, medikal turist tercihlerine oldukça pozitif bir katkı sağlayan uluslararası kabul gören akreditasyonuna sahip 40 adet sağlık kuruluşu ile bu alanda tüm ülkeler arasında 7’nci sırada yer alıyor. Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere Almanya, Birleşik Krallık, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Afganistan ülkemize en çok sağlık turisti gönderen ülkeler konumunda” ifadelerine yer verildi.

  Etiketler

  Türkiye’de sağlık hizmet ihracatı 2,3 milyar dolara yükseldi  Yorumlar - 0

  Yorum Ekle

  Sorunuz var mı ?

  İletişim Kurun: Sorularınız, önerileriniz veya işbirliği teklifleriniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.