Samsung’un Katlanabilir Telefonları Yoğun Rekabetle Karşı Karşıya

Samsung, Galaxy Fold ile sektöre girdiğinden bu yana katlanabilir cihazların pazar dinamiklerini değiştirdi. Pazarın çoğunluğunu elinde bulundurarak katlanabilir cihaz sektöründe lider oldu. Yaklaşık yüzde 80 ile en fazla payı elde ettiği 2022 yılı şirketin zirvesiydi. Son zamanlarda ise katlanabilir cihazlara olan talepte bir artış görüldü ve 2024 yılına kadar sevk edilen telefon sayısının 17,7 milyona çıkması bekleniyor. Artan rekabetle birlikte Huawei, son zamanlardaki hızlı büyümesine bağlı olarak bazı ciddi tehditler oluşturduğundan Samsung’un pazardaki konumunu korumak için çok çaba sarf etmesi gerekiyor.

Katlanabilir telefon sevkiyatı önemli ölçüde artarken Samsung büyük bir rekabetle karşı karşıya

Samsung, katlanabilir cihazlar için önde gelen seçenek olmaya devam ediyor ancak yoğun rekabet ve artan pazar ilgisi ile bu durum değişebilir. Huawei, 2024’ün ilk çeyreğinde Samsung’u geride bırakıp en iyi katlanabilir telefon üreticisi olarak herkesi şaşırttı. Trendforce tarafından yapılan analiz, Samsung’un pazar payındaki önemli düşüşe de dikkat çekti. Şirket bir önceki yıla göre yüzde 10’luk bir düşüş yaşadı ve şimdi yüzde 50’de kalmak için mücadele ediyor.

Katlanabilir telefonların pazara girişi oldukça küçük olsa da ve genel akıllı telefon endüstrisinin yalnızca yüzde 1,5’ine tekabül etse de, bu durum birkaç yıl içinde büyük ölçüde değişebilir. Sektörün 2028 yılına kadar genel mobil pazarının neredeyse yüzde 5’ini temsil etmesi bekleniyor.

Samsung’un pazar konumundaki düşüş, Huawei’nin 2023’te Pocket S ile hızlı ilerlemesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, şirketin yüzde 3’lük pazar payından 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 12’ye yükselmesine yardımcı oldu. Hatta Pocket 2 ve Mate X5 gibi 5G özellikli modelleri piyasaya sürdü ve bu yılın sonlarında dünyanın ilk üç katlı telefonunu piyasaya sürerek bir adım daha ileri gitmeyi planlıyor.

Vivo, Oppo ve Xiamo gibi diğer şirketler sektörde yavaş büyüme gösterdiler ve 1 milyon birime bile ulaşamadılar. Motorola ise Razr 40 ve Razr 40 Ultra ile hedefin ötesine geçerek ve ayrıca hisselerin yüzde 6’sını güvence altına alarak stabil durdu.

Apple’ın katlanabilir cihazlara geçiş yapacağına dair spekülasyonlar bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Eğer bu doğruysa ve Apple bu sektöre adım atmaya karar verirse, pazar üzerinde ciddi bir etki yaratabilir ve Samsung’un pazar liderliği açısından geri planda kalmasına neden olabilir.

Kaynak: wccftech.com

Etiketler

Samsung’un Katlanabilir Telefonları Yoğun Rekabetle Karşı Karşıya Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Sorunuz var mı ?

İletişim Kurun: Sorularınız, önerileriniz veya işbirliği teklifleriniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.